Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

AKTUALNOŚCI, strona 3:

Nasza mała bohaterka - Emilka

Utworzono dnia 23.04.2018

Uczennica z klasy I- Emilka W. zasłużyła na nagrodę za troskę o środowisko przyrodnicze. Pisała o tym pani Marysia Walczak w artykule na stronie naszawrocanka.blogspot.com

Emilka troszczyła się o to, aby ropuchy, które próbowały dostać się ze stawu w Niżnej Łące na pobliskie łąki nie zostały rozjechane przez samochody, dlatego przenosiła je przez ulicę. Za to piękne działanie została nagrodzona przez Dyrektora Zespołu Podkarpackich Parków Krajobrazowych. W jego imieniu nagrodę dziewczynce wręczyła pani Anna Biale- starszy strażnik, która przybyła do naszej szkoły wraz z panią Marysią. Gratulujemy Emilce i życzymy jej sukcesów w trosce o naszą wspólną przyrodę.

czytaj dalej... na temat: Nasza mała bohaterka - Emilka

„Dzień Ziemi we Wrocance”

Utworzono dnia 21.04.2018

22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. Z tej okazji zaplanowano szereg ekologicznych działań. Uczniowie kl. I-III gościli panią z Nadleśnictwa Dukla. Zajęcia edukacyjne miały formę wykładu oraz zadań w terenie. Pani z nadleśnictwa, opowiadała uczniom o pracy leśniczego oraz o życiu zwierząt i roślin. Praca w lesie nie należy do łatwych zadań, ponieważ często warunki pogodowe nie są korzystne do wykonywania w nim różnorodnych czynności. Są one podzielone na pory roku. W okresie wiosennym, do zadań leśniczego należy między innymi przygotowanie terenu do zasadzania młodych drzew, u których faza wzrostu jest niekiedy długotrwała. W sezonie letnim podejmowane zostają środki mające na celu ochronę lasu przed pożarami, które najczęściej są wywoływane w sezonie wakacyjnym. Okres jesienno-zimowy jest związany przede wszystkim z pomiarem wszystkich drzew rosnących w lesie, w celu ustalenia ich ilości i jakości, które będzie można pozyskać z danego obszaru. W czasie zimy leśniczy dokarmia zwierzynę, dla której jest to najtrudniejszy czas w ciągu roku. Uczniowie utrwalili wiadomości na temat zasad odpowiedniego zachowania się w lesie. Każdy uczeń wie, że las jest domem zwierząt, a spacery do lasu nie powinny odstraszać jej mieszkańców. Nasz gość przestrzegał uczniów przed dotykaniem małych leśnych zwierząt, które często pozostają bez opieki matki. Myśl, że mogły się zgubić, nie zawsze jest trafna. Maluchy są opuszczane przez matkę, ale tylko dlatego, że wyruszyły w poszukiwaniu pożywienia. Gdy matka po powrocie z polowania wyczuje zapach człowieka może odrzucić swoje maleństwo. Omówione zostały też poszczególne gatunki roślin, warstwy lasu oraz inne ciekawe tematy. Kolejnym etapem naszej lekcji była czynność sadzenia drzewek. Z Nadleśnictwa Dukla otrzymaliśmy 4 sadzonki: 3 świerki i 1 jodłę, za które serdecznie podziękowaliśmy. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali podłoże dla naszych drzewek. Po osadzeniu ich korzeni w ziemi, uczniowie podlali je wodą. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z naszym gościem i raz jeszcze podziękowaliśmy za przyjęcie zaproszenia. Otrzymaliśmy również ciekawe książeczki przyrodnicze, które z pewnością wykorzystamy podczas lekcji z przyrody. Zajęcia były bardzo ciekawe. Drzewa pełnią rolę oczyszczającą i bakteriobójczą – sadzenie ich więc jest wskazane.

Podczas edukacji społecznej uczniowie kl. I wybrali się w teren w celu zbierania śmieci. Do zaśmiecania okolicy przyczyniają się ludzie, którym nie leży na sercu dbałość o przyrodę. Uczniowie „zaopatrzeni” w worki oraz lateksowe rękawiczki odnajdowali puszki, butelki, opakowania po słodyczach i inne śmieci, które zostały przez nich odpowiednio posegregowane. Postawa pierwszoklasistów została wynagrodzona pochwałą wychowawcy.

https://photos.app.goo.gl/D7lPIijzL32eISwt2

 

czytaj dalej... na temat: „Dzień Ziemi we Wrocance”

„Klasowy Mini Inspektorat Środowiska”

Utworzono dnia 21.04.2018

Uczniowie klasy pierwszej wybrali się nad rzekę - Jasiołkę w celu zbadania jej czystości. „Szkolne badanie” polegało tylko na obserwacji, zaś fachową oceną stanu rzek zajmuje się Główny Inspektorat Środowiska. Źródło rzeki Jasiołki znajduje się w Beskidzie Niskim, na stokach góry Baba, zwanej Kanasiówką, w Jaśliskim Parku Krajobrazowym, a w Jaśle wpada do Wisłoki.

Podczas spaceru podziwialiśmy piękno przyrody: kwitnące drzewa, kaczeńce, fiołki i zawilce. Wsłuchiwaliśmy się w odgłosy ptaków. Gdy dotarliśmy nad rzekę, dzieci zauważyły płynące kaczki krzyżówki, a w rzece ryby. Udało nam się je sfotografować. Pierwszoklasiści wraz z wychowawczynią zeszli w dół ścieżką, prowadzącą na brzeg rzeki, by przyjrzeć się jej z bliska. Zachowaliśmy wszelkie zasady bezpieczeństwa. Do szklanego pojemnika pobrano próbkę wody, by móc porównać jej przejrzystość z kranową wodą w szkole. Po powrocie do klasy, mali badacze zaobserwowali, że w szklanym pojemniku z rzeczną wodą, przejrzystość jest nieco gorsza od tego z wodą kranową. Należy zaznaczyć, że nie jest to powód do tego, by myśleć, że woda jest zanieczyszczona. Rzeka Jasiołka tętni życiem, ponieważ żyje w niej wiele gatunków ryb: płocie, klenie, świnki, uklejki, okonie, pstrągi, szczupaki. Są też żaby, zaskrońce, kaczki i inne zwierzęta. Spotkać można nawet bobry i wydry. Mniejsza przejrzystość wody spowodowana jest również osadem rzecznym, który tworzy się wskutek gromadzenia się materiału niesionego przez nurt rzeczny – warstwy kamieni, żwiru czy piasku. Świadczy to o tym, że Jasiołka jest jedną z czystszych rzek w regionie. Co prawda do zanieczyszczenia może dojść w wyniku spływania z pól uprawnych trujących nawozów, przez zaśmiecanie jej brzegów, czy zanieczyszczone powietrze, które przenika do gleby i wód. Z obserwacji uczniów wynika, że obecny stan naszej rzeki jest zadowalający. Nie oznacza to jednak, że tak będzie już zawsze. Nadal powinniśmy dbać o jej czystość oraz otaczającą nas przyrodę. Uczniowie w roli „ekspertów przyrody” przyznali, że Wrocanka jest piękna. Możemy tylko cieszyć się, że miejsce naszego zamieszkania jest tak urokliwe. W ciągłym „biegu życia”, nie zawsze dostrzegamy piękna małych rzeczy. Chrońmy więc przyrodę przed zanieczyszczeniami, bo czyste powietrze to „zastrzyk życia” dla człowieka. Razem możemy więcej!

https://photos.app.goo.gl/W58ev9NOej9esS8I2

 

 

czytaj dalej... na temat: „Klasowy Mini Inspektorat Środowiska”

BAW SIĘ Z NAMI - konkurs dla klas III

Utworzono dnia 20.04.2018

17 kwietnia na hali sportowej w Głowience odbył się konkurs "Baw się z nami", którego organizatorami była SP Wrocanka i SP Głowienka. Konkurs należy do kalendarza szkolnych imprez sportowych i skierowany jest do najmłodszych- uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Przeprowadzono 7 konkurencji: wyścig sztafetowy, dodawanie skoków, biegi z zamianą piłek, biegi w workach, rzuty do żywego kosza, biegi z przeplataniem szarfy oraz strzały na bramkę. Do konkursu zgłosiły się cztery drużyny: SP Głowienka, SP Wrocanka, SP Zalesie i SP Rogi. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna z Zalesia, która będzie reprezentować naszą Gminę na szczeblu powiatowym.

https://photos.app.goo.gl/4PFWDJbjcYs6iLn23

 

czytaj dalej... na temat: BAW SIĘ Z NAMI - konkurs dla klas III

Lekcja 4 – „Zdrowie jest ważne! Czy wiesz jak szkodzi smog zdrowiu?”

Utworzono dnia 20.04.2018

Klasa 1 podjęła kolejne czynności związane z realizacją znanego wszystkim programu „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci.” Udział w lekcjach biorą również uczniowie kl.2-3 wraz z wychowawcą. Przyjemniej jest bowiem wspólnie pracować i poszerzać wiadomości.

Zdrowie jest najważniejsze – każdy z nas to wie, ale czy każdy właściwie o nie dba? To pytanie jest skierowane do wszystkich, ale tylko autorefleksja pozwoli nam dokonać ewentualnych przemyśleń. Podczas realizacji kolejnego tematu pierwszoklasiści rozpoczynają jej etap od „wycieczki” do gabinetu higieny szkolnej. Dzieci z ciekawością oglądały wyposażenie pomieszczenia: kozetka lekarska, parawan, waga, gablotka z lekarstwami, bandażami i innymi ciekawymi przyrządami. Część z nich wykorzystano do urządzenia klasowego gabinetu lekarskiego, ponieważ tam właśnie odbyła się dalsza część zajęć. Podczas zwiedzania gabinetu utrwalono też wiedzę na temat niebezpieczeństwa korzystania z lekarstw bez nadzoru dorosłych. Spotkanie kl.1-3 miało charakter edukacyjno – zabawowy. Na początku uczniowie zapoznali się z tematem zajęć i wszyscy dyskutowaliśmy nad wpływem smogu na zdrowie. Celem tej rozmowy było ukierunkowanie dzieci do wysnucia wniosku, że smog źle wpływa na zdrowie, codzienne samopoczucie i kondycję. Wszyscy za sprawą eksperymentu uświadomili się w przekonaniu, że dla człowieka oddychanie jest bardzo ważne, bez którego nie da się żyć. Kolejnym etapem zajęć była praca w 4 grupach. Każdej z nich przydzielono hasła: mózg, serce, płuca, nos i usta. Przystrojone w emblematy grupy kolejno miały bez słów przekazać reszcie klasy swoje pomysły dotyczące szkodliwości smogu na organ, który reprezentują. Pozostała część klasy miała za zadanie odgadnąć co aktorzy mieli na myśli. Uczniowie wcielili się w rolę pacjentów oczekujących przyjęcia u lekarza oraz w rolę doktora i za pomocą pantomimy przedstawiali ciekawe scenki. Panie nauczycielki pomagały uczniom w realizacji tego zadania. Było to świetna nauka połączona z zabawą. Uczniowie wspaniale wywiązali się z zadania, dlatego otrzymali oklaski. Dodać należy, że ogromnym zainteresowaniem dzieci okazał się szkolny „Stefan” – szkielet, który swoim wiekiem i „złym stanem zdrowia” unaocznił skutek wdychania smogu.

Smog przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia człowieka: częste infekcje dróg oddechowych, kaszel, katar, rak płuc, zaburzenia serca, choroby skóry, depresja i wiele innych.

https://photos.app.goo.gl/Qk2DpCZ1UZaMMn7m1

czytaj dalej... na temat: Lekcja 4 – „Zdrowie jest ważne! Czy wiesz jak szkodzi smog zdrowiu?”

Edukacja z Wydziałem Ruchu Drogowego Miejskiej Policji w Krośnie

Utworzono dnia 20.04.2018

Edukacja z Wydziałem Ruchu Drogowego Miejskiej Policji w Krośnie

We środę, 18 kwietnia odbyło się spotkanie uczniów kl.1-3 z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego Miejskiej Policji w Krośnie. Celem spotkania było poznanie zawodu pracy policjanta oraz demonstracja przeprowadzonego badania jakości emisji spalin samochodowych. Wszyscy uczniowie wiedzą, że do wytwarzania smogu przyczynia się między innymi transport samochodowy, a udział w lekcji pokazowej był ciekawym doświadczeniem. To kolejny krok w realizacji programu edukacyjnego „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”.

Podczas spotkania uczniowie mogli „zwiedzić” radiowóz policyjny, przymierzyć czapki, kamizelki oraz wygodnie usiąść w pojeździe, by poczuć się choć na chwilę jak „policjant”. Praca policjanta jest bardzo odpowiedzialna i często niebezpieczna. Panowie i pani policjantka ciekawie opowiadali o czynnościach związanych z wykonywaniem ich zawodu oraz zademonstrowali różne przyrządy policyjne np. drogomierz – to urządzenie mechaniczne wykorzystywane do pomiaru odległości w terenie. Użytkownik drogomierza prowadzi kółko pomiarowe po terenie, a licznik mierzy przejechaną trasę. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem prowadzili czynności pomiarów terenu w pobliżu szkoły. Kolejnym urządzeniem była kolczatka drogowa, która służy do zatrzymywania oraz unieruchamiania pojazdów samochodowych. Każdy mógł zbadać też wydychane powietrze przy użyciu bezustnikowego alkomatu, który stosuje się w przypadku łamania przepisów i jazdy pod wpływem alkoholu. Bardzo ważnym punktem naszego spotkania było zapoznanie uczniów z dymomierzem. Jest to urządzenie, które pozwala zbadać jakość spalin samochodowych. Dostępne urządzenie mogło służyć do pomiarów samochodów z silnikiem diesel. Panowie policjanci wyrazili zgodę na demonstrację tej czynności, jednak cała procedura jest długotrwała, wymaga pracy z komputerem oraz licznych adnotacji w dokumentach. Do pokazu wykorzystano samochód naszej pani wicedyrektor – Niny Hanus. Wymagana była wysoka temperatura silnika oraz zwiększanie jego obrotów. Klamrę czujnika dymomierza przymocowano do końcówki układu wydechowego i wszyscy oczekiwali wyniku badania. Z obserwacji wynikało, że samochód spełnia wszelkie normy jakości emisji spalin. Niestety jest wiele innych pojazdów, które w trakcie spalania paliw powodują zanieczyszczanie powietrza, a za przekroczenie wyniku pomiaru dla danego pojazdu grozi mandat w wysokości ok. 500 zł oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Na zakończenie lekcji wykonano pamiątkowe zdjęcie oraz wręczono policjantom dyplom z podziękowaniem, za przeprowadzenie ciekawej prelekcji. Było to bardzo interesujące spotkanie, które uświadamia nas wszystkich o przyczynach i skutkach zanieczyszczania powietrza.

http://photos.app.goo.gl/dgrc1gfYOfJ1Hduj2

czytaj dalej... na temat: Edukacja z Wydziałem Ruchu Drogowego Miejskiej Policji w Krośnie

Pasowanie na czytelnika

Utworzono dnia 17.04.2018

Jak co roku pani Jadzia zaprosiła do biblioteki pierwszoklasistów, którzy już wcześniej tam bywali, ale dnia 17 kwietnia 2018 roku przyszli tam na Pasowanie. Uroczystość rozpoczeli uczniowie klasy IV i V, którzy zaprezentowali scenkę teatralną, a po niej pani Jadwiga każdego pierwszoklasistę pasowala ogromną encyklopedią. Na koniec pasowani Czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomiki oraz zakładki do książek. Oczywiście zapoznali się także z zasadami ich poszanowania.

https://photos.app.goo.gl/yYiB7urj3jEY5oag1

czytaj dalej... na temat: Pasowanie na czytelnika

Lekcja 3 w ramach Kampanii Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci.

Utworzono dnia 14.04.2018

Lekcja 3 - „Ochrona powietrza. Czy wiesz jak walczyć ze smogiem?”

Wizyta p. Radosława Brzózki to nie koniec działań mających na celu walkę ze smogiem. Wiadomości, które uczniowie kl.1-3 już pozyskali, nadal są nadal utrwalane i poszerzane, a różnorodne czynności edukacyjne podejmowane są w pewnych odstępach czasowych. Z przeprowadzonych lekcji wychowawczyni kl.1 sporządza ciekawe raporty, które są odsyłane do organizatora programu.

Celem kolejnego spotkania uczniów kl.1 -3 było utrwalenie wiedzy na temat ochrony powietrza i wiedzy na temat recyklingu. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z tematem lekcji. Następnie przeprowadzono dyskusję, by dowiedzieć się, co dzieci wiedzą na temat walki ze smogiem. Celem tej rozmowy było ukierunkowanie uczniów do wysnucia wniosku, że smog to wina ludzi i to właśnie ludzie mogą go zwalczyć. Kolejnym etapem zajęć było przygotowanie klasy do działania praktycznego. Uczniowie zostali podzieleni na 6 grup i każdej przydzielono hasło. Do zadań każdej z grup należało wybranie „odpowiednich” odpadów. Największym problemem okazał się but oraz porcelanowa solniczka. Każda grupa omówiła rodzaj przyniesionych śmieci, a drobne błędy z pomocą pań zostały „naprawione”. Nauczycielka przywołała tu pojęcie „recykling” oraz omówiła z uczniami przyczyny koniecznej segregacji śmieci. Następnie dzieci przygotowały znaki recyklingu i pokolorowały go odpowiednim kolorem. Prowadząca wspomniała o tym, iż każda gmina ma prawo sama narzucić kolorystykę pojemników na odpady, jednak my musieliśmy kierować się kolorami, które byłe naszą wytyczną (według programu). Wykonane znaki recyklingowe zostały przez uczniów przeczepione do „śmieci”, a następnie wróciły na wspólny stolik. Dzięki pracy w grupach, poprzez działania praktyczne uczniowie uczą się nie tylko, że śmieci nie wolno palić, ale również, że odpady należy umiejętnie segregować. Po wspólnych „recyklingowych segregacjach” przyszła chwila na edukacyjną zabawę. Na zakończenie uczniowie wykonali transparenty antysmogowe. Kolejnym etapem zajęć było poznanie przez uczniów kl. I  budowy roweru, jako ekologicznego środka transportu. Każdy dowiedział się również jak bezpiecznie poruszać się nim po drodze. Wybraliśmy się również na edukacyjne zakupy. Uczniowie przynieśli „ekologiczne torby” i w ramach pomocy swoim rodzicom zrobili „małe zakupy” potrzebne do domu. Sprzedawczyni sklepu - P. B. Stec w nagrodę  przekazała wszystkim uczniom wafelki, za które serdecznie podziękowaliśmy. Oprócz ekologii dopatrzyć się tu można ważnych elementów społecznych oraz edukacyjnych: odpowiednie zachowanie się w miejscach publicznych, posługiwanie się monetami i banknotami w poznanym zakresie, radzenie sobie w sytuacjach problemowych, promowanie „ekologicznej torby”. Edukacja i ruch na świeżym powietrzu, to również ważny cel naszych zajęć. Lekcje zostały odpowiednio podsumowane, a czynności doświadczania w toku zajęć z pewnością  pozwolą utkwić treść w pamięci dziecka. Po dłuższym odstępie między realizacją zajęć często padają pytania od zniecierpliwionych uczniów „Kiedy będą następne?”. Jest to dowód na to, że uczniowie chętnie biorą udział w realizacji programu.

Walka ze smogiem będzie skuteczna wówczas, gdy wszyscy zapragniemy współdziałać, tak jak dokonują tego uczniowie naszej szkoły. Współpraca i rozmowa na ten temat nie jest powodem do wstydu. Jest bardzo ważna i mamy nadzieję, że nasze dzieci to pokolenie, które „zainwestuje  w zdrową przyszłość”.


https://photos.app.goo.gl/mOowPWu2Hy5q0g8q1

czytaj dalej... na temat: Lekcja 3 w ramach Kampanii Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci.

GMINNY TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ KLAS VII

Utworzono dnia 12.04.2018

11 kwietnia w Szkole Podstawowej w Głowience odbył się Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej chłopców klas VII i młodszych. Do udziału zgłosiły się szkoły z następujących miejscowości: Zalesie, Targowiska, Wrocanka, Miejsce Piastowe, Rogi i Głowienka. Spotkania rozegrano z dwóch grupach. Mecze  w grupach rozegrano systemem "każdy z każdym". W grupie "A" zagrały ze sobą Rogi, Wrocanka i Targowiska,Natomiast w grupie "B": Głowienka, Miejsce Piastowe i Zalesie. Spotkania trwały 2x 7 mint. Drużyny na pamiątkę otrzymały pamiątkowe dyplomy.

https://photos.app.goo.gl/WvC60EHmMA8lcSuI3

Jesteśmy na portalu Teraz Krosno

Utworzono dnia 10.04.2018

Zachęcam do oglądnięcia pięknych fotografii i komentarza na portalu https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/6274-radoslaw-brzozka-z-lekcja-pokazowa-we-wrocance

Fotografie udostępnione przez GOK w Miejscu Piastowym

https://photos.app.goo.gl/ad3vRRStmoLEuago2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 2

W poprzednim tygodniu: 734

W tym miesiącu: 1455

W poprzednim miesiącu: 1910

Wszystkich: 24943

Zegar

Imieniny

MISJA NASZEJ SZKOŁY

Dziecko jest dla nas największym dobrem, dlatego umożliwiamy mu maksymalną realizację własnych możliwości w klimacie wzajemnego szacunku, w którym każdy doświadcza miłości i wsparcia  z jednoczesnym poszanowaniem godności i własnej wartości.

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

Klauzula informacyjna

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 roku, informuję, że:

 1. administratorem  danych osobowych uczniów/wychowanków, rodziców uczniów/
   wychowanków,  pracowników, kandydatów na pracowników jest  Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance, ul. Długa 19, 38-455 Wrocanka
  tel. 13 43 115 22 lub 519 531 142   e-mail: dyrektor@spwrocanka.szkolna.net zwany dalej Administratorem; Administrator prowadzi operacje przetwarzania danych osobowych,
 2.  dane osobowe przetwarzane będą w celu  rekrutacji, realizacji obowiązku szkolnego/ przedszkolnego, realizacji zatrudnienia pracowników i zatrudniania nowych pracowników, i nie będą przekazywane do państwa trzeciego,
 3. podstawą przetwarzania  danych osobowych jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych  w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych),
 4. podanie danych jest niezbędne do przeprowadzenia rekrutacji, realizacji obowiązku szkolnego/przedszkolnego, realizacji zatrudnienia pracowników i zatrudniania nowych pracowników,
 5. posiadają Państwo prawo do:
 • żądania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych osobowych,
 • wniesienia sprzeciwu wobec takiego przetwarzania,
 • przenoszenia danych,
 • wniesienia skargi do organu nadzorczego,
 • cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 1. Państwa dane osobowe nie podlegają zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji,
  w tym profilowaniu,
 2. Dane osobowe będą przechowywane do wycofania przez Państwa zgody na ich przetwarzanie.